Μπασκόνια-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 81-79: Έχασε τα ριμπάουντ και μια «χρυσή» ευκαιρία (photos)

cebccf80ceb1cf83cebacf8ccebdceb9ceb1 cf80ceb1cebdceb1ceb8ceb7cebdceb1cf8acebacf8ccf82 cebfcf80ceb1cf80 81 79 ceadcf87ceb1cf83ceb5 cf84
facebookbaskonia pao2

Μπασκόνια-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Επτά χαμένα ριμπάουντ στις τελευταίες 5 επιθέσεις των Βάσκων (είχαν συνολικά 15 επιθετικά) και το άστοχο τρίποντο του κορυφαίου Ιωάννη Παπαπέτρου στέρησαν από τους «πράσινους» μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη στη Βιτόρια.

O Παναθηναϊκός έκανε πολύ καλή εμφάνιση μέσα στη Βιτόρια, αλλά για… ένα ριμπάουντ έχασε μια μεγάλη νίκη μέσα από τα χέρια του, καθώς ηττήθηκε με 81-79, έχοντας δεχθεί τους τελευταίους 8 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ των αντιπάλων.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Δημήτρης Πρίφτης ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μέικον, Σαντ Ρος, Παπαπέτρου, Γουάιτ και Παπαγιάννη, με τον Έλληνα σέντερ να παίζει με ένεση λόγω ενοχλήσεων στη μέση. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν άσχημα το παιχνίδι, με τον Γκιεντράιτις να μπαίνει ζεστός στο παρκέ και να οδηγεί σε ένα αρχικό 6-0, αναγκάζοντας τον κόουτς του Παναθηναϊκού να καλέσει τάιμ άουτ μέσα σε 1:30 λεπτό. Κάτι που είχε αποτέλεσμα καθώς ακολούθησε ένα γρήγορο 5-0 του Μέικον.

Η άμυνα του τριφυλλιού βελτιώθηκε, αλλά οι Βάσκοι έπαιζαν με το μαχαίρι στα δόντια και κυριάρχησαν στα ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο, παίρνοντας 5 επιθετικά και μαζί το προβάδισμα με 15-10. Σε εκείνο το σημείο ο Πρίφτης έριξε τον Πέρι στο παρκέ, ο οποίος ήταν εντυπωσιακός και με προσωπικό σερί 0-7, έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 15-17 στο τέλος της περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ήταν μια μάχη, με τον Παναθηναϊκό να βγάζει καλές άμυνας, αλλά να δυσκολεύεται επιθετικά. Ο Τζέρεμι Έβανς ήταν εντυπωσιακός και με 8 πόντους σε αυτή την περίοδο κρατούσε την ομάδα του μπροστά στο σκορ μέχρι και το 19’ (34-35). Σε εκείνο το σημείο όμως δύο λάθη του Νέντοβιτς στην επίθεση και δύο κακές άμυνες των «πράσινων», οδήγησαν σε δύο τρίποντα των Γκιεντράιτις και Σεντερέσκις, δίνοντας προβάδισμα 40-35 στην Μπασκόνια στο τέλος του ημιχρόνου.