Ολυμπιακοί Αγώνες: Οι ελληνικές μάχες της Τετάρτης (28/7) – Το πρόγραμμα της έκτης ημέρας

cebfcebbcf85cebccf80ceb9ceb1cebacebfceaf ceb1ceb3cf8ecebdceb5cf82 cebfceb9 ceb5cebbcebbceb7cebdceb9cebaceadcf82 cebcceaccf87ceb5cf82
facebooktsitsipas sakkari

Ολυμπιακοί Αγώνες: Δείτε ποιοι Έλληνες θα αγωνιστούν την Τετάρτη (28/7) στο πλαίσιο της έκτης ημέρας της μεγάλης γιορτής του αθλητισμού στο Τόκιο.

Σε έξι αγωνίσματα θα υπάρχουν αύριο εκπρόσωποι μας, με την προσπάθεια του Στέφανου Τσιτσιπά να είναι αυτή που ξεχωρίζει από το πρόγραμμα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής θα αντιμετωπίσει τον Ούγκο Ουμπέρ με στόχο την πρόκριση στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά στο τένις, ενώ λίγες ώρες αργότερα θα αγωνιστεί μαζί με τη Μαρία Σάκκαρη στο «διπλό» μικτό κόντρα στο δίδυμο Γκαμπριέλα Νταμπρόφσκι/Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ από τον Καναδά.

Στην κολύμβηση, οι Απόστολος Παπαστάμος και Ανδρέας Βαζαίος θα «πέσουν» στον προκριματικό των 200μ. μεικτής ατομικής ανδρών, ενώ σε φουλ δράση θα είναι και οι Έλληνες ιστιοπλόοι, καθώς δίνουν τους δικούς τους αγώνες στις κατηγορίες τους, οι Βύρωνας Κοκκαλάνης, Κατερίνα Δίβαρη, Γιάννης Μιτάκης, Παναγιώτης Μάντης/Παύλος Καγιαλής κι οι Αιμιλία Τσουλφά/Αριάδνη Σπανάκη.

ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΗΣ 6ης ΗΜΕΡΑΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 28 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Διάρκεια αγώνων: 13:00 – 15:30

-200μ. μεικτή ατομική ανδρών:

Προκριματικός – 2η σειρά: (13:58): Απόστολος Παπαστάμος

Προκριματικό – 5η σειρά (14:09): Ανδρέας Βαζαίος

ΤΕΝΙΣ

Ariake Tennis Court 2

-Τρίτος γύρος μονό ανδρών (07:00): Στέφανος Τσιτσιπάς εναντίον του Ουγκό Ουμπέρ (Γαλλία)

-Πρώτος γύρος μεικτού (11:00): Στέφανος Τσιτσιπάς/Μαρία Σάκκαρη εναντίον των Γκαμπριέλα Νταμπρόφσκι/Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ (Καναδάς)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Fujisawa

-RS:X Ανδρών: Ιστιοδρομίες 7-9 (06:05): Βύρωνας Κοκκαλάνης

-RS:X Γυναικών: Ιστιοδρομίες 7-9 (06:15): Κατερίνα Δίβαρη

Zushi

-Finn Ανδρών: Ιστιοδρομίες 3-4 (06:05): Ιωάννης Μιτάκης

Enoshima

-470 Ανδρών: Ιστιοδρομίες 1-2 (06:05): Παναγιώτης Μάντης/Παύλος Καγιαλής

Enoshima

-470 Γυναικών: Ιστιοδρομίες 1-2 (08:35): Αιμιλία Τσουλφά/Αριάδνη Σπανάκη

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Sea Forest Waterway

-Δίκωπος-Ημιτελική σειρά (06:20): Μαρία Κυρίδου/Χριστίνα Μπούρμπου

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ

Διάρκεια αγώνα: 05:30 – 11:40

-Ατομική χρονομέτρηση ανδρών: Πολυχρόνης Τζωρτζάκης

ΤΖΟΥΝΤΟ

Nippon Budokan Mat 1

(05:00-08:30)

-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Προκριματικός γύρος: Ελισάβετ Τελτσίδου (Δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα η ώρα)

-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Προημιτελικοί – Ελισάβετ Τελτσίδου (εφόσον προκριθεί)

-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Ρεπεσάζ

-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Ημιτελικοί – Ελισάβετ Τελτσίδου (εφόσον προκριθεί)

-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Αγώνες για το χάλκινο μετάλλιο – Ελισάβετ Τελτσίδου (εφόσον προκριθεί)

-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Τελικοί – Ελισάβετ Τελτσίδου (εφόσον προκριθεί)

Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Newsbomb.gr.

Διαβάστε επίσης:

Κορονοϊός: Τι αλλάζει πραγματικά η μετάλλαξη Δέλτα ως προς την πανδημία και την αντιμετώπισή της

ΠΗΓΗ

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *