Παγκόσμιο Κύπελλο 2022: Οι ημέρες κι οι ώρες των αγώνων – Tο αναλυτικό πρόγραμμα

cf80ceb1ceb3cebacf8ccf83cebcceb9cebf cebacf8dcf80ceb5cebbcebbcebf 2022 cebfceb9 ceb7cebcceadcf81ceb5cf82 cebaceb9 cebfceb9 cf8ecf81ceb5

Παγκόσμιο Κύπελλο 2022: Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα της τελικής φάσης που θα διεξαχθεί στο Κατάρ από τις 21 Νοεμβρίου έως τις 18 Δεκεμβρίου.

Στη φάση των ομίλων θα διεξάγονται τέσσερις αγώνες κάθε ημέρα, με τις ώρες διεξαγωγής να είναι 13:00, 16:00, 19:00, 22:00.

Τα ματς της τελευταίας αγωνιστικής και όλα τα νοκ άουτ παιχνίδια θα διεξαχθούν στις 19:00 και τις 22:00. Η αυλαία θα ανοίξει το μεσημέρι 21ης Νοεμβρίου με τον αγώνα Σενεγάλη – Ολλανδία, ενώ ο τελικός της 18ης Δεκεμβρίου θα ξεκινήσει στις 19:00.

Να θυμίσουμε ότι τα τηλεοπτικά δικαιώματα της διοργάνωσης έχει στην Ελλάδα ο ΑΝΤ1, ο οποίος θα μεταδώσει όλους τους αγώνες.

Η ομάδα που θα κατακτήσει το τρόπαιο θα πάρει 42.000.000 δολάρια, ενώ η άλλη φιναλίστ θα λάβει ένα ποσό που θα φτάσει τα 32.000.000 δολάρια. Συνολικά, η Παγκόσμια Ομοσπονδία θα μοιράσει 440.000.000 δολάρια. Επίσης, όπως αναφέρει το «marketing registrado» της Αργεντινής, η νικήτρια του μικρού τελικού θα βάλει στα ταμεία της 27.000.000 δολάρια, ενώ αντίστοιχα η τέταρτη του Μουντιάλ θα κερδίσει 25.000.000 δολάρια.

Χρήματα θα πάρουν κι οι υπόλοιπες εθνικές ομάδες, ανάλογα με τη θέση που θα καταλάβουν στη διοργάνωση. Για όσες βρεθούν από την 5η έως την 8η, το έπαθλο θα είναι 17.000.000 δολάρια, γι’ αυτές που θα είναι από την 9η έως 16η θα φτάσει τα 13.000.000 δολάρια. Τέλος, για τις ομάδες που θα βρεθούν στις θέσεις 17-32 θα πάρουν 9.000.000. Για τη συμμετοχή τους στην τελική φάση έχουν ήδη εξασφαλίσει 1.500.000 δολάρια.

Παγκόσμιο Κύπελλο 2022
Οι όμιλοι της τελικής φάσης του Μουντιάλ στο Κατάρ@FIFAWorldCup

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Δευτέρα 21 Νοεμβρίου

13:00 Σενεγάλη – Ολλανδία (gr A), στο στάδιο Al-Thumama (στη Ντόχα)

16:00 Αγγλία – Ιράν (gr B), στο Διεθνές Στάδιο Khalifa (στη Ντόχα)

19:00 Κατάρ – Ισημερινός (gr A), στο Al-Bayt Stadium (στο Al-Khor)

22:00 Ηνωμένες Πολιτείες – Ουαλία ή Ουκρανία ή Σκωτία (gr B), στο στάδιο Ahmad Bin Ali (στο Al-Rayyan)

Τρίτη 22 Νοεμβρίου

13:00 Αργεντινή – Σαουδική Αραβία (gr C), στο στάδιο Lusail (στο Lusail)

16:00 Δανία – Τυνησία (gr D), στο στάδιο Education City (στη Ντόχα)

19:00 Μεξικό – Πολωνία (gr C), στο 974 Stadium (στη Ντόχα)

22:00 Γαλλία – Αυστραλία ή Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα ή Περού (gr D), στο στάδιο Al-Janoub (στο Al-Wakrah)

Τετάρτη 23 Νοεμβρίου

13:00 Μαρόκο – Κροατία (gr F), στο στάδιο Al-Bayt (στο Al-Khor)

16:00 Γερμανία – Ιαπωνία (gr E), στο Διεθνές Στάδιο Khalifa (στη Ντόχα)

19:00 Ισπανία – Νέα Ζηλανδία ή Κόστα Ρίκα (Gr E), στο στάδιο Al-Thumama (στη Ντόχα)

22:00 Βέλγιο – Καναδάς (gr F), στο στάδιο Ahmad Bin Ali (στο Al-Rayyan)

Πέμπτη 24 Νοεμβρίου

13:00 Ελβετία – Καμερούν (gr G), στο στάδιο Al-Janoub (στο Al-Wakrah)

16:00 Ουρουγουάη – Νότια Κορέα (gr H), στο στάδιο Education City (στη Ντόχα)

19:00 Πορτογαλία – Γκάνα (gr H), στο 974 Stadium (στη Ντόχα)

22:00 Βραζιλία – Σερβία (gr G), στο στάδιο Lusail (στο Lusail)

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Παρασκευή 25 Νοεμβρίου

13:00 Ουκρανία ή Σκωτία ή Ουαλία – Ιράν, στο στάδιο Ahmad Bin Ali (στο Al-Rayyan)

16:00 Κατάρ – Σενεγάλη, στο στάδιο Al-Thumama (στη Ντόχα)

19:00 Ολλανδία – Ισημερινός, στο Διεθνές Στάδιο Khalifa (στη Ντόχα)

22:00 Αγγλία – Ηνωμένες Πολιτείες, στο στάδιο Al-Bayt (στο Al-Khor)

Σάββατο 26 Νοεμβρίου

13:00 Τυνησία – Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα ή Αυστραλία ή Περού, στο στάδιο Al-Janoub (στο Al-Wakrah)

16:00 Πολωνία – Σαουδική Αραβία, στο γήπεδο Education City (στη Ντόχα)

19:00 Γαλλία – Δανία, στο 974 Stadium (στη Ντόχα)

22:00 Αργεντινή – Μεξικό, στο στάδιο Lusail (στο Lusail)

Κυριακή 27 Νοεμβρίου

13:00 Ιαπωνία – Νέα Ζηλανδία ή Κόστα Ρίκα, στο στάδιο Ahmad Bin Ali (στο Al-Rayyan)

16:00 Βέλγιο – Μαρόκο, στο στάδιο Al-Thumama (στη Ντόχα)

19:00 Κροατία – Καναδάς, στο Διεθνές Στάδιο Khalifa (στη Ντόχα)

22:00 Ισπανία – Γερμανία, στο στάδιο Al-Bayt (στο Al-Khor)

Δευτέρα 28 Νοεμβρίου

13:00 Καμερούν – Σερβία, στο στάδιο Al-Janoub (στο Al-Wakrah)

16:00 Νότια Κορέα – Γκάνα, στο στάδιο Education City (στη Ντόχα)

19:00 Βραζιλία – Ελβετία, στο 974 Stadium (στη Ντόχα)

22:00 Πορτογαλία – Ουρουγουάη, στο στάδιο Lusail (στο Lusail)

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Τρίτη 29 Νοεμβρίου

19:00 Ισημερινός – Σενεγάλη, στο Διεθνές Στάδιο Khalifa (στη Ντόχα)

19:00 Ολλανδία – Κατάρ, στο στάδιο Al-Bayt (στο Al-Khor)

22:00 Ιράν – Ηνωμένες Πολιτείες, στο στάδιο Al-Thumama (στη Ντόχα)

22:00 Ουκρανία ή Σκωτία ή Ουαλία – Αγγλία, στο στάδιο Ahmad Bin Ali (στο Al-Rayyan)

Τετάρτη 30 Νοεμβρίου

19:00 Αυστραλία ή Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα ή Περού – Δανία, στο στάδιο Al-Janoub (στο Al-Wakrah)

19:00 Τυνησία – Γαλλία, στο στάδιο Education City (στη Ντόχα)

22:00 Πολωνία – Αργεντινή, στο 974 Stadium (στη Ντόχα)

22:00 Σαουδική Αραβία – Μεξικό, στο στάδιο Lusail (στο Lusail)

Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου

19:00 Καναδάς – Μαρόκο, στο στάδιο Al-Thumama (στη Ντόχα)

19:00 Κροατία – Βέλγιο, στο στάδιο Ahmad Bin Ali (στο Al-Rayyan)

22:00 Ιαπωνία – Ισπανία, στο Διεθνές Στάδιο Khalifa (στη Ντόχα)

22:00 Γερμανία – Νέα Ζηλανδία ή Κόστα Ρίκα, στο στάδιο Al-Bayt (στο Al-Khor)

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου

19:00 Γκάνα – Ουρουγουάη, στο στάδιο Al-Janoub (στο Al-Wakrah)

19:00 Νότια Κορέα – Πορτογαλία, στο στάδιο Education City (στη Ντόχα)

22:00 Σερβία – Ελβετία, στο 974 Stadium (στη Ντόχα)

22:00 Καμερούν – Βραζιλία, στο στάδιο Lusail (στο Lusail)

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

  1. Νικητής 1ου Ομίλου – Δεύτερος 2ου Ομίλου (3/12 19:00, Αλ Ραγιάν/Χαλιφά)
  2. Νικητής 3ου Ομίλου – Δεύτερος 4ου Ομίλου (3/12 22:00, Αλ Ραγιάν/Αχμάντ Μπιν Αλί)
  3. Νικητής 5ου Ομίλου – Δεύτερος 6ου Ομίλου (5/12 19:00, Αλ Ουάκρα)
  4. Νικητής 7ου Ομίλου – Δεύτερος 8ου Ομίλου (5/12 22:00, Ντόχα/974)
  5. Νικητής 2ου Ομίλου – Δεύτερος 1ου Ομίλου (4/12 22:00, Αλ Κχορ)
  6. Νικητής 4ου ομίλου – Δεύτερος 3ου Ομίλου (4/12 19:00, Ντόχα/Αλ Τουμαμά)
  7. Νικητής 6ου Ομίλου – Δεύτερος 5ου Ομίλου (6/12 19:00, Αλ Ραγιάν/Education)
  8. Νικητής 8ου Ομίλου – Δεύτερος 7ου Ομίλου (6/12 22:00, Λουσάιλ)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

  1. Νικητής 1 – Νικητής 2 (9/12 22:00, Λουσάιλ)
  2. Νικητής 3 – Νικητής 4 (9/12 19:00, Αλ Ραγιάν/Education)
  3. Νικητής 5 – Νικητής 6 (10/12 22:00, Αλ Κχορ)
  4. Νικητής 7 – Νικητής 8 (10/12 19:00, Ντόχα/Αλ Τουμαμά)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

  • Α. Νικητής 1 – Νικητής 2 (13/12 22:00, Λουσάιλ)
  • Β. Νικητής 3 – Νικητής 4 (14/12 19:00, Αλ Κχορ)

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

Ηττημένος Α – Ηττημένος Β (17/12 19:00, Αλ Ραγιάν/Χαλιφά)

ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

Νικητής Α – Νικητής Β (18/12 19:00, Λουσάιλ)

Διαβάστε επίσης:

Παγκόσμιο Κύπελλο 2022: Η FIFA θα μοιράσει 440.000.000 δολάρια – Το ποσό που θα πάρει ο τροπαιούχος

Παγκόσμιο Κύπελλο 2022: Όμιλος «φωτιά» με Ισπανία και Γερμανία – Όλα τα γκρουπ της διοργάνωσης

Ακολουθήστε το Newsbomb.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο Newsbomb.gr

ΠΗΓΗ

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.