Παναθηναϊκός: Μακέντα πέρυσι, Μακέντα και φέτος!

cf80ceb1cebdceb1ceb8ceb7cebdceb1cf8acebacf8ccf82 cebcceb1cebaceadcebdcf84ceb1 cf80ceadcf81cf85cf83ceb9 cebcceb1cebaceadcebdcf84ceb1
facebookMakenta

Ο Φεντερίκο Μακέντα βλέπει ΑΕΚ και… σεληνιάζεται και μετά την περσινή περίοδο σκόραρε και φέτος και οδήγησε την ομάδα του σε μεγάλη νίκη.

Στην αρχή της σεζόν ήταν πολλοί, που τα είχαν με τον Μακέντα. Μάλιστα κατηγορήθηκε, διότι στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο πανηγύρισε το γκολ, που πέτυχε στο τέλος και έκανε το 2-2. Είχε ακούσει απίστευτα πράγματα, άχρηστο τον έλεγαν, είχε μπει στο στόχαστρο.

Όλοι αυτοί είχαν ξεχάσει, ότι ο Μακέντα πάντα έτσι αρχίζει το πρωτάθλημα. Τις πρώτες αγωνιστικές δεν σκοράρει και δεν είναι σε καλή κατάσταση. Όταν, όμως, μπαίνει ο Νοέμβριος και ο Δεκέμβριος παίρνει… φωτιά. Πέρυσι το πρώτο ντέρμπι, που έσβησε τις… φωνές ήταν με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, όταν και σκόραρε.

Και το δεύτερο ντέρμπι ήταν με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Πέρασε στην διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου αριστερά και με ένα πολύ ωραίο γκολ, που πέτυχε σήμανε την αντεπίθεση και το 0-2 έγινε 3-2.

Έτσι και φέτος. Στο χθεσινό παιχνίδι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ ήταν αυτός, που έδωσε το σύνθημα για τη νίκη. Με το 0-1, που πέτυχε στο 34’ ο Μακέντα ανέβασε στα ύψη την ψυχολογία των παικτών του και στη συνέχεια σε όλο το πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε και έκανε το 0-2 και στο τέλος έφθασε στη νίκη με 1-2.

Από εδώ και πέρα ο Μακέντα θα είναι συνέχεια κοντά στο γκολ. Ήταν να μην γίνει η αρχή. Όταν αρχίζει και σκοράρει μετά το κάνει συνεχόμενα και το ίδιο περιμένουμε και στο ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα το Σάββατο στην Λεωφόρο.