ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-1: Έκανε του… κεφαλιού του και πήρε το ντέρμπι! – Δείτε τα γκολ (vids)

cf80ceb1cebfceba cf80ceb1cebdceb1ceb8ceb7cebdceb1cf8acebacf8ccf82 2 1 ceadcebaceb1cebdceb5 cf84cebfcf85 cebaceb5cf86ceb1cebb

Super League: Ο ΠΑΟΚ με δύο κεφαλιές νίκησε 2-1 τον Παναθηναϊκό κι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από τον Άρη.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε μια άκρως σημαντική νίκη, καθώς μετά την ήττα στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης δεν υπήρχαν περιθώρια για νέα απώλεια. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα του επιτρέπει να περάσει με ηρεμία την περίοδο των εορτών και με την έλευση της νέας χρονιάς να επιδιώξει να καλύψει τη διαφορά που υπάρχει από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ο ΠΑΟΚ είχε περισσότερες καλές στιγμές αλλά κι ο Παναθηναϊκός απέδειξε ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία. Οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να είχαν αποφύγει την ήττα, μολονότι είχαν αρκετά προβλήματα στην άμυνα, ενώ είδαν και τον Διούδη να μένει εκτός την τελευταία στιγμή.

paok panathinaikos scorer
Οι σκόρερ

Ο Ξενόπουλος, πάντως, που κλήθηκε να τον αντικαταστήσει μετά τα πρώτα λεπτά, όπου ήταν τρακαρισμένος έδειξε αρκετά καλά πράγματα. Το θέμα, όμως, ήταν ότι η άμυνα του «τριφυλλιού» ήταν… πειραματική κι αυτό στο φινάλε μέτρησε.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν με δύο κεφαλιές του Σφιντέρσκι και του Ίνγκασον κι είχαν και δοκάρι με τον Αουγκούστο στο 77′, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε ισοφαρίσει με τον Αϊτόρ και στο φινάλε τα έπαιξε όλα για όλα ώστε να σημειώσει δεύτερο γκολ.

Έχασε δύο καλές ευκαιρίες στο τελευταίο δεκάλεπτο, με αυτή του Χατζηγιοβάνη να είναι η μεγαλύτερη, ώστε να σκοράρει και να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Newsbomb.gr.