cf80ceb1cebfceba cf80ceb1cebdceb1ceb8ceb7cebdceb1cf8acebacf8ccf82 live chat cf84cebf cebdcf84ceadcf81cebccf80ceb9 cf84ceb7cf82 cf84cebf
facebookPAOK PAO live

ΠΑΟΚ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Δείτε LIVE την εξέλιξη της αναμέτρησης που κλείνει το 2020 για τις δύο ομάδες – ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός «μάχονται» στην Τούμπα

Με διαφορετική ψυχολογία και αποτελέσματα το τελευταίο διάστημα, ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός αποχαιρετούν το 2020 με ένα ακόμα σημαντικό παιχνίδι, ένα ντέρμπι μεταξύ τους. Ο ΠΑΟΚ έχασε από τον Άρη, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ΑΕΚ, και τώρα συγκρούονται στην Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα Super League Interwetten από τον Άρη, τρεις μέρες μετά τον αποκλεισμό του από την Ευρώπη. Ο ΠΑΟΚ ήταν για 15 ματς αήττητος μέχρι να χάσει από τον Άρη. Έχει δεχτεί έξι γκολ, ποτέ περισσότερα από ένα σε παιχνίδι του. Έχει να δεχτεί δύο γκολ από το παιχνίδι με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο (2-2) στα πλέι οφ πέρσι. Δεν σκόραρε με τον Άρη, αφού είχε βάλει γκολ και στα επτά προηγούμενα.

Στην έδρα του ο ΠΑΟΚ κερδίσει τα τρία τελευταία μετά την ισοπαλία με τον Ατρόμητο. Είναι αήττητος σε επτά παιχνίδια, μετά την ήττα από την ΑΕΚ την 1ηΙουλίου. Έχει σκοράρει και στα πέντε παιχνίδια της έδρας του για το πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός προέρχεται από τρεις διαδοχικές νίκες. Πήρε εννέα βαθμούς όσους είχε μαζέψει στα εννέα προηγούμενα παιχνίδια, όπου είχε δύο νίκες όλες κι όλες. Ξεκίνησε για πρώτη φορά στην ιστορία του με πέντε παιχνίδια χωρίς νίκη, αλλά έχει κάνει πέντε στα επτά τελευταία. Πέτυχε πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο στα τρία τελευταία παιχνίδια, ενώ στα εννέα πρώτα είχε μόλις τρία γκολ στο ίδιο διάστημα!

Και στις πέντε νίκες του προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Δεν έχει χάσει κανένα από τα έξι παιχνίδια, που προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Δεν έχει ισοπαλία στα επτά τελευταία παιχνίδια, ενώ είχε τρεις στα πέντε πρώτα. Εκτός έδρας ο Παναθηναϊκός έχει δύο νίκες στα τρία τελευταία παιχνίδια, ενώ έχασε από τον Ολυμπιακό. Δεν είχε νίκη στα τρία πρώτα. Έχει δεχτεί γκολ στα πέντε από τα έξι παιχνίδια, μόνο στη Λαμία κράτησε το «μηδέν».

Η προϊστορία

Είναι το 70ο παιχνίδι τους με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα. Στη Θεσσαλονίκη τα δύο τελευταία παιχνίδια, αυτά της περσινής σεζόν, έληξαν ισόπαλα, ενώ τα δύο αμέσως προηγούμενα τα κέρδισε ο ΠΑΟΚ.

Ο Παναθηναϊκός έχει να κάνει «διπλό» από τις 31 Μαΐου 2017, 3-2 στα πλέι οφ. Νίκη στην κανονική διάρκεια έχει να κάνει από το Νοέμβριο του 2014. Από τότε οι δύο νίκες που έχει πετύχει, είναι για τα πλέι οφ, το 2015 και το 2017.