4X4 ο Παναθηναϊκός, ακάθεκτος για Ευρώπη!

Screenshot 20210123 223632

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του σημείωσε ο Παναθηναικός, επικρατώντας του αξιόμαχου ΟΦΗ, με 2-0, στο γήπεδο “Απόστολος Νικολαΐδης”. Τα γκολ της αναμέτρησης, ο Σένκεφελντ και ο Καμπετσής. Πλέον με 7 νίκες στα τελευταία 9 ματς, έχει μπει γερά στο κόλπο της Ευρώπης!

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

☘️ Παναθηναϊκός: Διούδης, Χουάνκαρ, Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Βέλεθ, Αλεξανδροπουλος, Μαουρίσιο, Ιωαννίδης, Εμμανουηλίδης, Καμπετσής

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Γιαννούλης, Διαμαντής, Σελίμοβιτς, Κοροβέσης, Ουές, Στάικος, Βαφέας, Νέιρα, Στάρτζεον, Σαρδινέρο

ΤΟ ΜΑΤΣ

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Πρώτη απειλή για τον Παναθηναϊκό, η προσπάθεια του Εμμανουηλίδη, κατέληξε στα Χέρια του Βάτερμαν, πριν καν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό του αγώνα. Στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός μπήκε απειλητικά, αλλά ο Ιωαννίδης καθυστέρησε και χάθηκε η ευκαιρία. Λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 20 λεπτου, σημειώθηκε διπλή ευκαιρία. Ο Καμπετσής έκλεψε την μπάλα, πέρασε δύο παίκτες αλλά το σουτ του κόπηκε. Στη συνέχεια η μπάλα στρώθηκε στον Εμμανουηλίδη, ο οποίος επιχείρησε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Η πίεση ψηλά που ασκούσε η επιθετική τριάδα του “Τριφυλλιού”, έφερνε σε δύσκολη θέση τους αμυντικούς των “Κρητικων”, αναγκάζοντας τους σε εύκολα λάθη. Έτσι, σε ένα από αυτά, ο Καμπετσής έκλεψε την μπάλα, πάσαρε στον Εμμανουηλίδη, με τον τελευταίο να σουτάρει αλλά ο Γιαννούλης σωτήρια, έβαλε το πόδι του και έδιωξε σε κόρνερ.

Τη λύση έδωσε στο 32ο λεπτό, με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, ο Μπαρτ Σένκεφελντ, ανοίγοντας το σκορ στο “Απόστολος Νικολαΐδης”. Ο Εμμανουηλίδης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Ολλανδό κεντρικό αμυντικό, να νικάει κατά κράτος τους αντιπάλους του και να γράφει το 1-0.

Μόλις ένα λεπτό μετά, ο ΟΦΗ απάντησε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα,σκοράροντας με τον Σαρδινέρο. Όμως μετά και την συνδρομή του VAR, το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μισού, ήταν στο 36ο λεπτό. Τραγικό λάθος του Διούδη, που έδωσε την μπάλα στον Στάρτζεον, αλλά ο Βέλεθ έδιωξε πριν προλάβει να γίνει επικίνδυνος, ο επιθετικός των φιλοξενούμενων.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Πρώτη απειλή στο δεύτερο μέρος, από τον ΟΦΗ. Το σουτ του Νέιρα, η μπάλα θα καταλήξει, ψηλά άουτ. Οι “Κρητικοί”, μπήκαν πιο δυνατά και πίεσαν τον Παναθηναϊκό, ψηλά. Πρώτη φάση μετά από 10 λεπτά, στο δεύτερο ημίχρονο, για τους πράσινους. Το σουτ του Ιωαννίδη, η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ.

Ο ΟΦΗ με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, κέρδισε αρκετά μέτρα στο γήπεδο, ενώ ο Παναθηναϊκός οπισθοχώρισε αισθητά, δίνοντας γήπεδο στους φιλοξενούμενους. Κάποιοι παίχτες εμφανώς έχασαν τη φρεσκάδα τους ενώ άργησε και η βοήθεια από τον πάγκο. Αποτέλεσμα της φλύαρης υπεροχής του ΟΦΗ, η μεγάλη ευκαιρία του Στάρτζεον στο 77ο λεπτό. Ο Ουές έκανε τη σέντρα με τον Στάρτζεον να πιάνει το μονοκόματο σουτ μέσα από την περιοχή αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ!

Ο Λαζλο Μπόλονι, πραγματοποίησε δύο αλλαγές στο 69ο λεπτό με τον Αιτόρ και τον Μακέντα, στις θέσεις των Εμμανουηλίδη και Ιωαννίδη, δίνοντας ενέργεια και φρέσκα πόδια, στην επιθετική του τριάδα. Ενώ το τελευταίο ημίωρο, βλέποντας τον Μαουρίσιο να έχει κουραστεί, τον αντικαταστησε με τον Λούκας Βιγιαφανες, ποντάροντας στην τεχνική του κατάρτιση και το πάθος του. Οι κινήσεις αυτές απέδωσαν και στο 79ο λεπτό, μετά από γρήγορο συνδυασμό με την μπάλα, ο Αιτόρ έκανε με το αριστερό ένα φαλτσαριστο πλασέ, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και έφυγε άουτ.

Ο ΟΦΗ όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στο 82ο λεπτό, μετά από βαθιά μπαλιά, ο Διαμαντής πήρε την κεφαλιά-πάσα, με τον Διούδη να πραγματοποιεί μεγάλη επέμβαση, πριν ο Γρίβας στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Αφού δεν έγινε το 1-1, ο Παναθηναϊκός, τρία λεπτά πριν την συμπλήρωση του 90λεπτου, καθάρισε το ματς. Ο Αλεξανδρόπουλος, με μια κατά μέτωπο προσωπική ενέργεια, πέρασε τρεις ποδοσφαιριστές, έκανε το τακουνάκι και ο Καμπετσής, από το ύψος του πέναλτι και με εξουδετερομένο τον Βάτερμαν, έκανε το 2-0.

MVP: Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος

Ο 19χρονος μέσος του Παναθηναϊκού, έχει κερδίσει επάξια εδώ και αρκετές αγωνιστικές, τη θέση του στη βασική ενδεκάδα. Σήμερα απέδειξε και τις επιθετικές του αρετές, πραγματοποιώντας ένα “σόλο” που θα το ζήλευαν πολλοί εξτρέμ και επιθετικοί στον κόσμο. Βοήθησε την ομάδα του, καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα, με αδιάκοπο τρέξιμο, ενώ ήταν καταλυτικός στην νίκη του Παναθηναϊκού με 2-0.