Euro 2020 – Αποτελέσματα: Η μέρα που θα μείνει στην ιστορία! Εκτός η Πρωταθλήτρια Κόσμου Γαλλία

euro 2020 ceb1cf80cebfcf84ceb5cebbceadcf83cebcceb1cf84ceb1 ceb7 cebcceadcf81ceb1 cf80cebfcf85 ceb8ceb1 cebcceb5ceafcebdceb5ceb9 cf83cf84
facebookeuro 2020 final apotelesmata

Euro 2020: Μετά την Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Πορτογαλία, τη διοργάνωση αποχαιρέτησε κι η Πρωταθλήτρια Κόσμου, Γαλλία σε μια ημέρα που θα μείνει για πάντα στα βιβλία της ιστορίας του ποδοσφαίρου – Τα highlights και το πρόγραμμα του τουρνουά.

Η Ελβετία αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να «πεθάνει», επέστρεψε από το 3-1 και απέκλεισε τη Γαλλία στα πέναλτι (5-4, 3-3κ.α.), με τον Κιλιάν Εμπαπέ να εξελίσσεται σε μοιραίο.

Μολονότι είδε τους «τρικολόρ» να κάνουν το 3-1 σε διάστημα 20 λεπτών, οι παίκτες του Πέτκοβιτς δεν το έβαλαν κάτω, βρήκαν δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο για το 3-3 κι έστειλαν το ματς στην παράταση. Εκεί άντεξαν και τα πάντα κρίθηκαν στα πέναλτι, όπου ευστόχησαν και στα πέντε!

Αντίθετα, ο Κιλιάν Εμπαπέ αστόχησε στο πέμπτο και τελευταίο για την ομάδα του και μετά την Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Πορτογαλία, τη διοργάνωση αποχαιρέτησε κι η Πρωταθλήτρια Κόσμου, Γαλλία.

Η Ισπανία νίκησε στην παράταση 5-3 (3-3κ.α.) την Κροατία σε ένα ματς που θα μείνει στην ιστορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι «φούριας ρόχας» ξεπέρασαν το σοκ ενός απίστευτου αυτογκόλ, βρέθηκαν μπροστά με 3-1, αλλά είδαν τους εκπληκτικούς Κροάτες να επιστρέφουν και να στέλνουν το ματς στην παράταση. Τελικά, στο έξτρα μισάωρο οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε έδειξαν σκληράδα και χαρακτήρα, παίρνοντας την πρόκριση.

Τα οκτώ γκολ που μπήκαν συνθέτουν το δεύτερο «πλουσιότερο» σε τέρματα παιχνίδι σε τελική φάση πίσω από το Γαλλία-Γιουγκοσλαβία 4-5 στο πρώτο Euro, το 1960.

Τα highlights

Κροατία – Ισπανία 3-5 (3-3κ.α.)

Γαλλία – Ελβετία 3-3 (4-5πεν.)

Η τηλεοπτική μετάδοση του Euro στην Ελλάδα γίνεται από τον ΑΝΤ1

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΣΚΟΡ/ΩΡΑ

11/6

Ρώμη

Τουρκία – Ιταλία

3-0

12/6

Μπακού

Ουαλία – Ελβετία

1-1

16/6

Μπακού

Τουρκία – Ουαλία

0-2

16/6

Ρώμη

Ιταλία – Ελβετία

3-0

20/6

Ρώμη

Ιταλία – Ουαλία

1-0

20/6

Μπακού

Ελβετία – Τουρκία

3-1

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΣΚΟΡ/ΩΡΑ

12/6

Κοπεγχάγη

Δανία – Φινλανδία

0-1

12/6

Αγία Πετρούπολη

Βέλγιο – Ρωσία

3-0

16/6

Αγία Πετρούπολη

Φινλανδία – Ρωσία

0-1

17/6

Κοπεγχάγη

Δανία – Βέλγιο

1-2

21/6

Αγία Πετρούπολη

Φινλανδία – Βέλγιο

0-2

21/6

Κοπεγχάγη

Ρωσία – Δανία

1-4

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΣΚΟΡ/ΩΡΑ

13/6

Βουκουρέστι

Αυστρία – Σκόπια

3-1

13/6

Άμστερνταμ

Ολλανδία – Ουκρανία

3-2

17/6

Βουκουρέστι

Ουκρανία – Σκόπια

2-1

17/6

Άμστερνταμ

Ολλανδία – Αυστρία

2-0

21/6

Βουκουρέστι

Ουκρανία – Αυστρία

0-1

21/6

Άμστερνταμ

Σκόπια – Ολλανδία

0-3

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΣΚΟΡ/ΩΡΑ

13/6

Λονδίνο

Αγγλία – Κροατία

1-0

14/6

Γλασκόβη

Σκωτία – Τσεχία

0-2

18/6

Γλασκόβη

Κροατία – Τσεχία

1-1

18/6

Λονδίνο

Αγγλία – Σκωτία

0-0

22/6

Λονδίνο

Τσεχία – Αγγλία

0-1

22/6

Γλασκόβη

Κροατία – Σκωτία

3-1

Ε’ ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΣΚΟΡ/ΩΡΑ

14/6

Αγία Πετρούπολη

Πολωνία – Σλοβακία

1-2

14/6

Σεβίλλη

Ισπανία – Σουηδία

0-0

18/6

Αγία Πετρούπολη

Σουηδία – Σλοβακία

1-0

19/6

Σεβίλλη

Ισπανία – Πολωνία

1-1

23/6

Αγία Πετρούπολη

Σουηδία – Πολωνία

3-2

23/6

Σεβίλλη

Σλοβακία – Ισπανία

0-5

ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΣΚΟΡ/ΩΡΑ

15/6

Βουδαπέστη

Ουγγαρία – Πορτογαλία

0-3

15/6

Μόναχο

Γαλλία – Γερμανία

1-0

19/6

Βουδαπέστη

Ουγγαρία – Γαλλία

1-1

19/6

Μόναχο

Πορτογαλία – Γερμανία

2-4

23/6

Μόναχο

Γερμανία – Ουγγαρία

2-2

23/6

Βουδαπέστη

Πορτογαλία – Γαλλία

2-2

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΩΡΑ

26/6

Άμστερνταμ

Ουαλία – Δανία (1)

0-4

26/6

Λονδίνο

Ιταλία – Αυστρία (2)

2-1 (0-0κ.α.)

27/6

Βουδαπέστη

Ολλανδία – Τσεχία (3)

0-2

27/6

Σεβίλλη

Βέλγιο – Πορτογαλία (4)

1-0

28/6

Κοπεγχάγη

Κροατία – Ισπανία (5)

3-5 (3-3κ.α.)

28/6

Βουκουρέστι

Γαλλία – Ελβετία (6)

3-3 (4-5πεν.)

29/6

Λονδίνο

Αγγλία – Γερμανία (7)

19:00

29/6

Γλασκόβη

Σουηδία – Ουκρανία (8)

22:00

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΩΡΑ

2/7

Αγία Πετρούπολη

Ελβετία – Ισπανία

19:00

2/7

Μόναχο

Βέλγιο – Ιταλία

22:00

3/7

Μπακού

Τσεχία – Δανία

19:00

3/7

Ρώμη

Νικητής αγώνα 8 – Νικητής αγώνα 7

22:00

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΩΡΑ

6/7

Λονδίνο

Νικητής Β’ προημιτελικού – Νικητής Α’ προημιτελικού

22:00

7/7

Λονδίνο

Νικητής Δ’ προημιτελικού – Νικητής Γ’ προημιτελικού

22:00

ΤΕΛΙΚΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΩΡΑ

11/7

Λονδίνο

Νικητής Α’ ημιτελικού – Νικητής Β’ ημιτελικού

22:00

Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Newsbomb.gr.

ΠΗΓΗ

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *