Euro 2020 – Αποτελέσματα: «Μπλόκο» Σκωτίας σε Αγγλία – Πιο κοντά στους «16» Σουηδία και Τσεχία

euro 2020 ceb1cf80cebfcf84ceb5cebbceadcf83cebcceb1cf84ceb1 cebccf80cebbcf8ccebacebf cf83cebacf89cf84ceafceb1cf82 cf83ceb5 ceb1
facebookeuro 2020 apotelesmata

Euro 2020: Η Σκωτία «μπλόκαρε» την Αγγλία στο βρετανικό ντέρμπι του Δ’ ομίλου, ενώ Σουηδία και Τσεχία έκαναν βήμα πρόκρισης για τα νοκ άουτ ματς του 16ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος – Τα highlights και το πρόγραμμα του τουρνουά.

Κλασικό βρετανικό ντέρμπι με κλασικό βρετανικό καιρό στο Wembley, όπου οι Σκωτσέζοι κατάφεραν να φύγουν με έναν υπερπολύτιμο βαθμό.

Οι παίκτες του Στιβ Κλαρκ απέσπασαν 0-0 από τους Άγγλους, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν στις ευκαιρίες που είχαν και δεν μπόρεσαν να «κλειδώσουν» την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Τσεχία μετά τη νίκη επί της Σκωτίας, ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Κροατία και πήρε έναν σημαντικό βαθμό που τη φέρνει πιο κοντά στα νοκ άουτ ματς του Euro. Από την άλλη οι παίκτες του Ντάλιτς κέρδισαν τον πρώτο τους βαθμό στον όμιλο, ο οποίος κρατά «ζωντανές» τις ελπίδες πρόκρισης τους.

Βήμα πρόκρισης για τους «16» έκανε κι η Σουηδία, η οποία νίκησε 1-0 τη Σλοβακία με πέναλτι του Εμίλ Φόρσμπεργκ, σε ένα ματς που καμία από τις δύο ομάδες δεν ήθελε να ρισκάρει.

Τα highlights

Αγγλία – Σκωτία 0-0

Κροατία – Τσεχία 1-1

Σουηδία – Σλοβακία 1-0

Βαθμολογίες

Δ’ όμιλος

ΟΜΑΔΑ

ΑΓ.

Β.

Ν-Ι-Η

ΓΚΟΛ

1. Τσεχία

2

4

1-1-0

3-1

2. Αγγλία

2

4

1-1-0

1-0

3. Κροατία

2

1

0-1-1

1-2

4. Σκωτία

2

1

0-1-1

0-2

Ε’ όμιλος

ΟΜΑΔΑ

ΑΓ.

Β.

Ν-Ι-Η

ΓΚΟΛ

Σουηδία

2

4

1-1-0

1-0

Σλοβακία

2

3

1-0-1

2-2

Ισπανία

1

1

0-1-0

0-0

Πολωνία

1

0

0-0-1

1-2

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΣΚΟΡ/ΩΡΑ

11/6

Ρώμη

Τουρκία – Ιταλία

3-0

12/6

Μπακού

Ουαλία – Ελβετία

1-1

16/6

Μπακού

Τουρκία – Ουαλία

0-2

16/6

Ρώμη

Ιταλία – Ελβετία

3-0

20/6

Ρώμη

Ιταλία – Ουαλία

19:00

20/6

Μπακού

Ελβετία – Τουρκία

19:00

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΣΚΟΡ/ΩΡΑ

12/6

Κοπεγχάγη

Δανία – Φινλανδία

0-1

12/6

Αγία Πετρούπολη

Βέλγιο – Ρωσία

3-0

16/6

Αγία Πετρούπολη

Φινλανδία – Ρωσία

0-1

17/6

Κοπεγχάγη

Δανία – Βέλγιο

1-2

21/6

Αγία Πετρούπολη

Φινλανδία – Βέλγιο

22:00

21/6

Κοπεγχάγη

Ρωσία – Δανία

22:00

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΣΚΟΡ/ΩΡΑ

13/6

Βουκουρέστι

Αυστρία – Σκόπια

3-1

13/6

Άμστερνταμ

Ολλανδία – Ουκρανία

3-2

17/6

Βουκουρέστι

Ουκρανία – Σκόπια

2-1

17/6

Άμστερνταμ

Ολλανδία – Αυστρία

2-0

21/6

Βουκουρέστι

Ουκρανία – Αυστρία

19:00

21/6

Άμστερνταμ

Σκόπια – Ολλανδία

19:00

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΣΚΟΡ/ΩΡΑ

13/6

Λονδίνο

Αγγλία – Κροατία

1-0

14/6

Γλασκόβη

Σκωτία – Τσεχία

0-2

18/6

Γλασκόβη

Κροατία – Τσεχία

1-1

18/6

Λονδίνο

Αγγλία – Σκωτία

0-0

22/6

Λονδίνο

Τσεχία – Αγγλία

22:00

22/6

Γλασκόβη

Κροατία – Σκωτία

22:00

Ε’ ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΣΚΟΡ/ΩΡΑ

14/6

Αγία Πετρούπολη

Πολωνία – Σλοβακία

1-2

14/6

Σεβίλλη

Ισπανία – Σουηδία

0-0

18/6

Αγία Πετρούπολη

Σουηδία – Σλοβακία

1-0

19/6

Σεβίλλη

Ισπανία – Πολωνία

22:00

23/6

Αγία Πετρούπολη

Σουηδία – Πολωνία

19:00

23/6

Σεβίλλη

Σλοβακία – Ισπανία

19:00

ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΣΚΟΡ/ΩΡΑ

15/6

Βουδαπέστη

Ουγγαρία – Πορτογαλία

0-3

15/6

Μόναχο

Γαλλία – Γερμανία

1-0

19/6

Βουδαπέστη

Ουγγαρία – Γαλλία

16:00

19/6

Μόναχο

Πορτογαλία – Γερμανία

19:00

23/6

Μόναχο

Γερμανία – Ουγγαρία

22:00

23/6

Βουδαπέστη

Πορτογαλία – Γαλλία

22:00

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΩΡΑ

26/6

Άμστερνταμ

2ος Α’ Ομίλου – 2ος Β’ Ομίλου (1)

19:00

26/6

Λονδίνο

1ος Α’ Ομίλου – 2ος Γ’ Ομίλου (2)

22:00

27/6

Βουδαπέστη

1ος Γ’ Ομίλου – 3ος Γ’/Δ’/Ε’ Ομίλου (3)

19:00

27/6

Σεβίλη

1ος Β’ Ομίλου – 3ος Α’/Γ’/Δ’/Ε’ Ομίλου (4)

22:00

28/6

Κοπεγχάγη

2ος Δ’ Ομίλου – 2ος Ε’ Ομίλου (5)

19:00

28/6

Βουκουρέστι

1ος ΣΤ’ Ομίλου – 3ος Α’/Β’/Γ’ Ομίλου (6)

22:00

29/6

Λονδίνο

1ος Δ’ Ομίλου – 2ος ΣΤ’ Ομίλου (7)

19:00

29/6

Γλασκόβη

1ος Ε’ Ομίλου – 3ος Α’/Β’/Γ’/Δ’ Ομίλου (8)

22:00

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΩΡΑ

2/7

Αγία Πετρούπολη

Νικητής αγώνα 6 – Νικητής αγώνα 5

19:00

2/7

Μόναχο

Νικητής αγώνα 4 – Νικητής αγώνα 2

22:00

3/7

Μπακού

Νικητής αγώνα 3 – Νικητής αγώνα 1

19:00

3/7

Ρώμη

Νικητής αγώνα 8 – Νικητής αγώνα 7

22:00

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΩΡΑ

6/7

Λονδίνο

Νικητής Β’ προημιτελικού – Νικητής Α’ προημιτελικού

22:00

7/7

Λονδίνο

Νικητής Δ’ προημιτελικού – Νικητής Γ’ προημιτελικού

22:00

ΤΕΛΙΚΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΩΡΑ

11/7

Λονδίνο

Νικητής Α’ ημιτελικού – Νικητής Β’ ημιτελικού

22:00

Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Newsbomb.gr.

ΠΗΓΗ

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *