Euro 2020 – Αποτελέσματα: «Μπλόκο» στην Ισπανία, μεγάλες νίκες για Τσεχία και Σλοβακία – Το πανόραμα

euro 2020 ceb1cf80cebfcf84ceb5cebbceadcf83cebcceb1cf84ceb1 cebccf80cebbcf8ccebacebf cf83cf84ceb7cebd ceb9cf83cf80ceb1cebdceaf
facebookeuro 2020 panorama 15 iouniou

Euro 2020: Η Ισπανία έμεινε στο 0-0 με τη Σουηδία, στην πρώτη μίνι – έκπληξη του φετινού τουρνουά. Εντυπωσιακή η Τσεχία στο 2-0 επί της Σκωτίας και η Σλοβακία στο 2-1 επί της Πολωνίας.

Το Euro 2020 συνεχίστηκε τη Δευτέρα (14.06), με δυνατές αναμετρήσεις και εντυπωσιακά αποτελέσματα.

Η αυλαία άνοιξε με την αναμέτρηση της Τσεχίας με τη Σκωτία στη Γλασκόβη, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι αποδείχτηκαν πιο έτομοι και κατάφεραν να επικρατήσουν 2-0 των γηπεδούχων. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Πάτρικ Σικ που πέτυχε και τα δυο τέρματα, με το δεύτερο να βάζει από τώρα υποψηφιότητα για να ειναι το γκολ της χρονιάς καθώς ήταν εντυπωσιακό!

Στην πρεμιέρα της η Πολωνία του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι είδε το «βαρύ πυροβολικό» της Μπάγερν Μονάχου να μένει μακριά από το σκοράρισμα, με τη Σλοβακία να είναι εντυπωσιακή και να επικρατεί 2-1. Η αποβολή του Κριχόβιακ ήταν καθοριστική καθώς η Πολωνία με δέκα παίκτες δεν ήταν το ίδιο ανταγωνιστική, με αποτέλεσμα οι Σλοβάκοι να πάρουν σημαντική νίκη και να πανηγυρίσουν έξαλλα την επιτυχία τους.

Στην τελευταία αναμέτρηση της ημέρας, η Ισπανία έκανε πρεμιέρα απέναντι στη Σουηδία του Μάρκους Μπεργκ. Οι «φούριας ρόχας» ήταν καταιγιστικοί, πίεσαν για να βρουν το γκολ που θα «ξεκλείδωνε» την άμυνα των Σκανδιναβών, όμως, δεν μπορούσαν με τίποτα να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα. Οι Ίβηρες έχασαν απίστευτες ευκαιρίες, το γκολ δεν ερχόταν με τίποτα κι έτσι έμειναν στο 0-0 κόντρα στη Σουηδία με τις δυο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό…

Τα highlights των αγώνων

Σκωτία – Τσεχία 0-2

Πολωνία – Σλοβακία 1-2

Ισπανία – Σουηδία 0-0

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΣΚΟΡ/ΩΡΑ

11/6

Ρώμη

Τουρκία – Ιταλία

3-0

12/6

Μπακού

Ουαλία – Ελβετία

1-1

16/6

Μπακού

Τουρκία – Ουαλία

19:00

16/6

Ρώμη

Ιταλία – Ελβετία

22:00

20/6

Ρώμη

Ιταλία – Ουαλία

19:00

20/6

Μπακού

Ελβετία – Τουρκία

19:00

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΣΚΟΡ/ΩΡΑ

12/6

Κοπεγχάγη

Δανία – Φινλανδία

0-1

12/6

Αγία Πετρούπολη

Βέλγιο – Ρωσία

3-0

16/6

Αγία Πετρούπολη

Φινλανδία – Ρωσία

16:00

17/6

Κοπεγχάγη

Δανία – Βέλγιο

19:00

21/6

Αγία Πετρούπολη

Φινλανδία – Βέλγιο

22:00

21/6

Κοπεγχάγη

Ρωσία – Δανία

22:00

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΣΚΟΡ/ΩΡΑ

13/6

Βουκουρέστι

Αυστρία – Σκόπια

3-1

13/6

Άμστερνταμ

Ολλανδία – Ουκρανία

3-2

17/6

Βουκουρέστι

Ουκρανία – Σκόπια

16:00

17/6

Άμστερνταμ

Ολλανδία – Αυστρία

22:00

21/6

Βουκουρέστι

Ουκρανία – Αυστρία

19:00

21/6

Άμστερνταμ

Σκόπια – Ολλανδία

19:00

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΣΚΟΡ/ΩΡΑ

13/6

Λονδίνο

Αγγλία – Κροατία

1-0

14/6

Γλασκόβη

Σκωτία – Τσεχία

0-2

18/6

Γλασκόβη

Κροατία – Τσεχία

19:00

18/6

Λονδίνο

Αγγλία – Σκωτία

22:00

22/6

Λονδίνο

Τσεχία – Αγγλία

22:00

22/6

Γλασκόβη

Κροατία – Σκωτία

22:00

Ε’ ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΣΚΟΡ/ΩΡΑ

14/6

Αγία Πετρούπολη

Πολωνία – Σλοβακία

1-2

14/6

Σεβίλλη

Ισπανία – Σουηδία

0-0

18/6

Αγία Πετρούπολη

Σουηδία – Σλοβακία

16:00

19/6

Σεβίλλη

Ισπανία – Πολωνία

22:00

23/6

Αγία Πετρούπολη

Σουηδία – Πολωνία

19:00

23/6

Σεβίλλη

Σλοβακία – Ισπανία

19:00

ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΩΡΑ

15/6

Βουδαπέστη

Ουγγαρία – Πορτογαλία

19:00

15/6

Μόναχο

Γαλλία – Γερμανία

22:00

19/6

Βουδαπέστη

Ουγγαρία – Γαλλία

16:00

19/6

Μόναχο

Πορτογαλία – Γερμανία

19:00

23/6

Μόναχο

Γερμανία – Ουγγαρία

22:00

23/6

Βουδαπέστη

Πορτογαλία – Γαλλία

22:00

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΩΡΑ

26/6

Άμστερνταμ

2ος Α’ Ομίλου – 2ος Β’ Ομίλου (1)

19:00

26/6

Λονδίνο

1ος Α’ Ομίλου – 2ος Γ’ Ομίλου (2)

22:00

27/6

Βουδαπέστη

1ος Γ’ Ομίλου – 3ος Γ’/Δ’/Ε’ Ομίλου (3)

19:00

27/6

Σεβίλη

1ος Β’ Ομίλου – 3ος Α’/Γ’/Δ’/Ε’ Ομίλου (4)

22:00

28/6

Κοπεγχάγη

2ος Δ’ Ομίλου – 2ος Ε’ Ομίλου (5)

19:00

28/6

Βουκουρέστι

1ος ΣΤ’ Ομίλου – 3ος Α’/Β’/Γ’ Ομίλου (6)

22:00

29/6

Λονδίνο

1ος Δ’ Ομίλου – 2ος ΣΤ’ Ομίλου (7)

19:00

29/6

Γλασκόβη

1ος Ε’ Ομίλου – 3ος Α’/Β’/Γ’/Δ’ Ομίλου (8)

22:00

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΩΡΑ

2/7

Αγία Πετρούπολη

Νικητής αγώνα 6 – Νικητής αγώνα 5

19:00

2/7

Μόναχο

Νικητής αγώνα 4 – Νικητής αγώνα 2

22:00

3/7

Μπακού

Νικητής αγώνα 3 – Νικητής αγώνα 1

19:00

3/7

Ρώμη

Νικητής αγώνα 8 – Νικητής αγώνα 7

22:00

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΩΡΑ

6/7

Λονδίνο

Νικητής Β’ προημιτελικού – Νικητής Α’ προημιτελικού

22:00

7/7

Λονδίνο

Νικητής Δ’ προημιτελικού – Νικητής Γ’ προημιτελικού

22:00

ΤΕΛΙΚΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΩΡΑ

11/7

Λονδίνο

Νικητής Α’ ημιτελικού – Νικητής Β’ ημιτελικού

22:00

Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Newsbomb.gr.

Διαβάστε επίσης:

Μητσοτάκης για τη συνάντηση με Ερντογάν: Ελλάδα και Τουρκία είναι γείτονες, σημαντικός ο διάλογος

ΠΗΓΗ

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *