Euro 2020 – Πρόγραμμα: Με την πλάτη στον τοίχο η Ισπανία – Μάχες κορυφής στον όμιλο του «θανάτου»

euro 2020 cf80cf81cf8cceb3cf81ceb1cebccebcceb1 cebcceb5 cf84ceb7cebd cf80cebbceaccf84ceb7 cf83cf84cebfcebd cf84cebfceafcf87cebf
facebookeuro 2020

Euro 2020: Με τέσσερις αγώνες πέφτει η αυλαία της φάσης των ομίλων του Ευρωπαικού Πρωταθλήματος

Τέσσερις αναμετρήσεις περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα του Euro 2020, οι οποίες θα καθορίσου τα τελευταία «εισιτήρια» για τη φάση των «16».

Στις 19:00 ξεκινούν οι αγώνες του πέμπτου ομίλου με την Ισπανία να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Οι «Φούριας Ρόχας» βρίσκονται στην τρίτη θέση του ομίλου με μόλις δύο βαθμούς και θέλουν νίκη ή ισοπαλία κόντρα στη Σλοβακία για να προκριθούν στην επόμενη φάση. Η ομάδα του Στέφαν Τάρκοβιτς μόνο αδιάφορη δεν είναι, καθώς βρίσκεται στη δεύτερη θέση και με νίκη ή ισοπαλία εξασφαλίζει την πρόκριση, ενώ με ήττα θα περιμένει να δει αν περνάει ως μία από τις καλύτερες τρίτες.

Στον άλλο αγώνα που διεξάγεται στην Αγία Πετρούπολη, η Σουηδία που έχει εξασφαλίσει την πρόκριση, αντιμετωπίζει την Πολωνία, η οποία αν κερδίσει θα βάλει «φωτιά» στον όμιλο.

Ε’ όμιλος

ΟΜΑΔΑ

ΑΓ.

ΒΑΘ.

Ν-Ι-Η

ΓΚΟΛ

1. Σουηδία

2

4

1-1-0

1-0

2. Σλοβακία

2

3

1-0-1

2-2

3. Ισπανία

2

2

0-2-0

1-1

4. Πολωνία

2

1

0-1-0

2-3

Τα παιχνίδια του 6ου ομίλου ξεκινούν στις 22:00, με τους Γάλλους να αντιμετωπίζουν την πρωταθλήτρια Ευρώπης Πορτογαλία. Η ομάδα του Ντεσάμπ έχει πάρει την πρόκριση και περιμένει να δει το τελικό πλασάρισμα, την ώρα που η ομάδα του Φερνάντο Σάντος προκρίνεται, στη χειρότερη ως τρίτη, μόνο αν δεν κερδίσει η Ουγγαρία!

Οι Ούγγροι θα προσπαθήσουν να κάνουν την έκπληξη κόντρα στη Γερμανία, κάτι που ίσως να μοιάζει ακατόρθωτο, καθώς και η ομάδα του Λεβ θέλει τη νίκη για να διεκδικήσει την πρώτη θέση, όμως στο ποδόσφαιρο ποτέ δεν πρέπει να λέμε ποτέ.

ΣΤ’ όμιλος

ΟΜΑΔΑ

ΑΓ.

ΒΑΘ.

Ν-Ι-Η

ΓΚΟΛ

1. Γαλλία

2

4

1-1-0

2-1

2. Γερμανία

2

3

1-0-1

4-3

3. Πορτογαλία

2

3

1-0-1

5-4

4. Ουγγαρία

2

1

0-1-1

1-4

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΣΚΟΡ/ΩΡΑ

11/6

Ρώμη

Τουρκία – Ιταλία

3-0

12/6

Μπακού

Ουαλία – Ελβετία

1-1

16/6

Μπακού

Τουρκία – Ουαλία

0-2

16/6

Ρώμη

Ιταλία – Ελβετία

3-0

20/6

Ρώμη

Ιταλία – Ουαλία

1-0

20/6

Μπακού

Ελβετία – Τουρκία

3-1

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΣΚΟΡ/ΩΡΑ

12/6

Κοπεγχάγη

Δανία – Φινλανδία

0-1

12/6

Αγία Πετρούπολη

Βέλγιο – Ρωσία

3-0

16/6

Αγία Πετρούπολη

Φινλανδία – Ρωσία

0-1

17/6

Κοπεγχάγη

Δανία – Βέλγιο

1-2

21/6

Αγία Πετρούπολη

Φινλανδία – Βέλγιο

0-2

21/6

Κοπεγχάγη

Ρωσία – Δανία

1-4

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΣΚΟΡ/ΩΡΑ

13/6

Βουκουρέστι

Αυστρία – Σκόπια

3-1

13/6

Άμστερνταμ

Ολλανδία – Ουκρανία

3-2

17/6

Βουκουρέστι

Ουκρανία – Σκόπια

2-1

17/6

Άμστερνταμ

Ολλανδία – Αυστρία

2-0

21/6

Βουκουρέστι

Ουκρανία – Αυστρία

0-1

21/6

Άμστερνταμ

Σκόπια – Ολλανδία

0-3

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΣΚΟΡ/ΩΡΑ

13/6

Λονδίνο

Αγγλία – Κροατία

1-0

14/6

Γλασκόβη

Σκωτία – Τσεχία

0-2

18/6

Γλασκόβη

Κροατία – Τσεχία

1-1

18/6

Λονδίνο

Αγγλία – Σκωτία

0-0

22/6

Λονδίνο

Τσεχία – Αγγλία

0-1

22/6

Γλασκόβη

Κροατία – Σκωτία

3-1

Ε’ ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΣΚΟΡ/ΩΡΑ

14/6

Αγία Πετρούπολη

Πολωνία – Σλοβακία

1-2

14/6

Σεβίλλη

Ισπανία – Σουηδία

0-0

18/6

Αγία Πετρούπολη

Σουηδία – Σλοβακία

1-0

19/6

Σεβίλλη

Ισπανία – Πολωνία

1-1

23/6

Αγία Πετρούπολη

Σουηδία – Πολωνία

19:00

23/6

Σεβίλλη

Σλοβακία – Ισπανία

19:00

ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΣΚΟΡ/ΩΡΑ

15/6

Βουδαπέστη

Ουγγαρία – Πορτογαλία

0-3

15/6

Μόναχο

Γαλλία – Γερμανία

1-0

19/6

Βουδαπέστη

Ουγγαρία – Γαλλία

1-1

19/6

Μόναχο

Πορτογαλία – Γερμανία

2-4

23/6

Μόναχο

Γερμανία – Ουγγαρία

22:00

23/6

Βουδαπέστη

Πορτογαλία – Γαλλία

22:00

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΩΡΑ

26/6

Άμστερνταμ

Ουαλία – Δανία (1)

19:00

26/6

Λονδίνο

Ιταλία – Αυστρία (2)

22:00

27/6

Βουδαπέστη

Ολλανδία – 3ος Γ’/Δ’/Ε’ Ομίλου (3)

19:00

27/6

Σεβίλλη

Βέλγιο – 3ος Α’/Γ’/Δ’/Ε’ Ομίλου (4)

22:00

28/6

Κοπεγχάγη

Κροατία – 2ος Ε’ Ομίλου (5)

19:00

28/6

Βουκουρέστι

1ος ΣΤ’ Ομίλου – 3ος Α’/Β’/Γ’ Ομίλου (6)

22:00

29/6

Λονδίνο

Αγγλία – 2ος ΣΤ’ Ομίλου (7)

19:00

29/6

Γλασκόβη

1ος Ε’ Ομίλου – 3ος Α’/Β’/Γ’/Δ’ Ομίλου (8)

22:00

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΩΡΑ

2/7

Αγία Πετρούπολη

Νικητής αγώνα 6 – Νικητής αγώνα 5

19:00

2/7

Μόναχο

Νικητής αγώνα 4 – Νικητής αγώνα 2

22:00

3/7

Μπακού

Νικητής αγώνα 3 – Νικητής αγώνα 1

19:00

3/7

Ρώμη

Νικητής αγώνα 8 – Νικητής αγώνα 7

22:00

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΩΡΑ

6/7

Λονδίνο

Νικητής Β’ προημιτελικού – Νικητής Α’ προημιτελικού

22:00

7/7

Λονδίνο

Νικητής Δ’ προημιτελικού – Νικητής Γ’ προημιτελικού

22:00

ΤΕΛΙΚΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΩΡΑ

11/7

Λονδίνο

Νικητής Α’ ημιτελικού – Νικητής Β’ ημιτελικού

22:00

Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Newsbomb.gr.

ΠΗΓΗ

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *