Για να γίνει «ΟΜΑΔΑ», θέλει δουλειά πολλή!

2979022

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Λεβαδειακού με 1-0, σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο γήπεδο της Καλλιθέας. Σκόρερ για το “τριφύλλι” ήταν ο Φεντερίκο Μακέντα στο 59ο λεπτό με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Κουρμπέλης.

ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ…

Το “τριφύλλι” προβλημάτισε στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, παρά τη σημερινή φιλική του νίκη απέναντι στον Λεβαδειακό (1-0) στο γήπεδο της Καλλιθέας, με τον Ντάνι Πογιάτος να δίνει αρκετό χρόνο στον Αϊτόρ και να δοκιμάζει τον Καρλίτος στην κορυφή της επίθεσης για ένα ημίχρονο.

Ο Μακέντα έμεινε στον πάγκο, αλλά η είσοδός του στο ημίχρονο βελτίωσε την εικόνα των πράσινων, με τον Ιταλό να σκοράρει από την άσπρη βούλα, το πέναλτι που κέρδισε ο πιο σταθερός παίχτης της ομάδας, Δημήτρης Κουρμπέλης.

Ο Ισπανός προπονητής διατήρησε ως σχηματισμό του Παναθηναϊκού το 4-3-3 και δοκίμασε στο αρχικό σχήμα δύο κλασικούς ακραίους και τον Καρλίτος στην κορυφή της επίθεσης, καθώς ο Αϊτόρ ήταν στο δεξί «φτερό» και ο Σαβιέρ στο αριστερό.

Στον άξονα της μεσαίας γραμμής, ο Κουρμπέλης πλαισιώνονταν από Αγιούμπ και Μπουζούκη, ενώ στην ενδεκάδα επανήλθε ο Ζαγαρίτης, με τον Μαυρομμάτη, να μετατίθεται ένα κλικ δεξιά, όντως ο έτερος στόπερ δίπλα στον Σένκεφελντ.

Ο Λεβαδειακός του Σωτήρη Αντωνίου επέλεξε ως σχηματισμό το 5-4-1, δίνοντας έμφαση στο να κλείσει τους χώρους πίσω από τη μπάλα και να προβληματίσει τον Παναθηναϊκό στο επιθετικό τρανζίσιον.

Από τακτικής πλευράς, ο τρόπος που αγωνίστηκε ο Λεβαδειακός λειτούργησε ως προσομοιωτής για τα επίσημα ματς του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα και δη, για το επικείμενο στη Λάρισα που αναμένεται να έχει παρόμοια αγωνιστική φιλοσοφία.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο βαθμός του Παναθηναϊκού, ήταν πολύ κακός στο πρώτο ημίχρονο, σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού.

Είχε αργό ρυθμό, μηδέν φαντασία, ελάχιστη κίνηση χωρίς τη μπάλα και γενικά, άκρως προβληματική δημιουργία. Όλα τα παραπάνω συνετέλεσαν στο γεγονός ότι δεν δημιούργησε ούτε μία υποσχόμενη ευκαιρία.

Η μοναδική υποψία φάσης έγινε στο 41’ μετά από πάσα του Κουρμπέλη στον Αϊτόρ και σέντρα του τελευταίου προς τον Καρλίτος, την οποία πρόλαβε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Γκέκας.

Ο Λεβαδειακός αντίθετα, εκτός από συμπαγής και παθιασμένος ανασταλτικά, είχε τις δύο καλύτερες στιγμές στο πρώτο μισό του αγώνα. Η πρώτη ήταν στο 5ο λεπτό με τον Νίλι να σερβίρει στον Μυτίδη, αλλά το πλασέ του τελευταίου να περνάει λίγο αουτ… ενώ στο 39’ μετά από προσπάθεια του ίδιου στο τρανζίσιον και πάσα στον Συμελίδη, ο τελευταίος αστόχησε.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Πογιάτος, με την είσοδο του Ιταλού επιθετικού, δοκίμασε την τριπλέτα Αϊτόρ, Μακέντα, Καρλίτος, με τον τελευταίο να μετατίθεται από την κορυφή στα αριστερά. Ο Παναθηναϊκός αύξησε την πίεση, ενώ η τεχνική κατάρτιση του Μακέντα βοήθησε να δοθούν στηρίγματα και να βελτιωθεί η ανάπτυξη του παιχνιδιού.

Στο 59ο λεπτό, έμελλε να σημειωθεί η φάση που θα κρίνει τον αγώνα. Ο Κουρμπέλης που γκρεμίστηκε καθαρά από τον Τζιώρα, εντός περιοχής και κέρδισε το πέναλτι. Ο Φεντερίκο Μακέντα που ανέλαβε την εκτέλεση δε λαθεψε και άνοιξε το σκορ, για τον τυπικά γηπεδούχο Παναθηναϊκό.

Παρά το γκολ, το ματς διατηρήθηκε σε χαμηλούς ρυθμούς δίχως πολλές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Εξαίρεση αποτέλεσαν δύο φάσεις. Στο 86ο λεπτό, όταν από ωραία ενέργεια του Χατζηγιοβανη, ο Καρλίτος πλάσαρε, αλλά ο Γκέκας πρόλαβε σωτήρια και έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ… ενώ στο 90ο λεπτό, όταν πάλι από ωραία σέντρα του Χατζηγιοβάνη κανείς εκ των Μακέντα και Καρλίτος δεν μπόρεσαν να βρουν με προβολή τη μπάλα και να την στείλουν στα δίχτυα.

Παναθηναϊκός (Πογιάτος): Διούδης, Σάντσες, Ζαγαρίτης (88′ Καραγιάννης), Σχένκεφελντ, Μαυρομμάτης (46′ Βέλεθ), Κουρμπέλης (88′ Αλεξανδρόπουλος), Αγιούμπ, Μπουζούκης (67′ Σερπέζης), Αϊτόρ (67′ Χατζηγιοβάνης), Σαβιέρ (46′ Μακέντα), Καρλίτος

Λεβαδειακός (Αντωνίου): Γκέκας, Βήχος (84’ Κυριαζής), Καραχάλιος (84’ Πούλος), Τσάπρας (84’ Γεράκιος), Λιάγκας (46’ Θεοχάρης), Κάκο (46’ Νέτο), Μεχία (76’ Καραμπάς), Κονέ (64’ Παναγιώτου), Νίλι (64’ Τσιώλης), Μυτίδης (55’ Τζιώρας), Συμελίδης (76’ Βαγγέλοβ).

MVP: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΥΡΜΠΕΛΗΣ

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, ήταν ο καλύτερος παίχτης του γηπέδου. Σοβαρός, σταθερός και συγκεντρωμένος καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, κέρδισε την πλειονότητα από τις προσωπικές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου, ενώ ανέκοψε και κάποιες επιθέσεις των φιλοξενούμενων, διορθώνοντας τα εύκολα λάθη των συμπαικτών του. Ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι, το οποίο έκρινε το ματς!

Ο ΒΡΑΧΟΣ: ΜΠΑΡΤ ΣΕΝΚΕΦΕΛΝΤ

Έλειψε πολύ, από το προηγούμενο ματς για το πρωτάθλημα, με το Αστέρα Τρίπολης, όπου τα λάθη της άμυνας κόστισαν την ήττα στην ομάδα. Στο σημερινό ματς, προσέδωσε μια σιγουριά στα μετόπισθεν, με τις επεμβάσεις του. Καθοδήγησε σωστά τους συμπαίχτες του και προώθησε με ηρεμία το παιχνίδι. Ειδικότερα όταν είχε παρτενέρ τον Βέλεθ, ελαχιστοποιήθηκαν οι κίνδυνοι προς την εστία, για να μην πω εκμηδενίστηκαν.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: ΓΙΑΣΙΝ ΑΓΙΟΥΜΠ

Για άλλο ένα ματς, ο Μαροκινός μέσος, απογοήτευσε με την εμφάνιση του. Όπως και στο ματς με τον Αστέρα Τρίπολης, έτσι και στο σημερινό φιλικό, δε βοήθησε ιδιαίτερα, ούτε στη δημιουργία, ούτε και στην ανασταλτική λειτουργία της ομάδας. Με πολλές λάθος μεταβιβάσεις και πολλά λάθος κοντρόλ, που κόστιζαν υποσχόμενες επιθέσεις στον αντίπαλο, δεν κατάφερε να δείξει τη δεδομένη ποιότητα του. Φάνηκε έξω από τα νερά του, χωρίς συγκέντρωση, ενώ ίσως στα τελευταία λεπτά, η κούραση να έπαιξε σημαντικό ρόλο στην απόδοση του.

ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ

IMG 20200920 181733

Προθέρμανση του Παναθηναϊκού, λίγα λεπτά, πριν την έναρξη του αγώνα

IMG 20200920 182225

Παρών στα δημοσιογραφικα θεωρεία, σε άλλον έναν ποδοσφαιρικό αγώνα του Παναθηναϊκού